Bel giliszta
Sáfár Zsófia Mássz velünk a Himalájában! A bélférgesség egyik leggyakoribb oka a rossz higiénia, de szerencsére Magyarországon alapvetően nem túl gyakori. Ám ha egzotikus országba utazunk, érdemes jobban vigyázni.
Az Adatvédelmi Tájékoztató -ban találsz további tudnivalókat a cookie-król. Nem is gondolnánk, milyen gyakori a cérnagiliszta! Bár tipikus gyerekbetegségről van szó, sokan mégis meglepődnek, mikor szembesülnek a fertőzés tényével.
Mit kell tudni a veszélyes cérnaféregről?
A cikk több mint 3 éves. Tartalma elavult információt tartalmazhat.

Czefernek Léna hirdetés Kevésbé ismert, noha igen gyakran előforduló betegség a hegyesfarkú bélgiliszta, más néven cérnagiliszta Enterobius vermicularis jelenléte az ember szervezetében, amelyet enterobiasis-nak, vagy cérnagiliszta-betegségnek is neveznek. A fertőzés bármilyen életszakaszban előfordulhat, de a legkisebbek ötször annyira veszélyeztetettek, mivel ők kevésbé eredményesen tudják alkalmazni az alapvető higiéniai szabályokat.
Hazánkban 30 százalékos a fertőzöttségi arány a gyermekközösségek körében, ami nem csekély szám.

Rejtőzködő betegség Sokan nem is tudják, hogy fertőzöttek, hiszen a cérnagiliszta viszonylag kevés tünetet produkál. Leginkább jellemző a végbélnyílás viszketése, amely azonban ágymelegben, azaz alvás közben válik kifejezetten intenzívvé, így sokszor csupán az érzékelhető, hogy a beteg nyugtalanul alszik, fáradt.

Mire a széklettel ürülő férgekre felfigyelnek, a fertőzés már két-három hete tart. A cérnagiliszta-betegség enyhe hasfájást vagy hasmenést is okozhat, csecsemők esetében pedig a súlygyarapodás elmaradásakor kell gyanakodnunk. A végbélnyílás a vakarás során baktériumokkal fertőződhet, ez pedig kislányok esetében hüvelygyulladást bel giliszta petevezeték-gyulladást is okozhat. Igen ritkán vakbélgyulladás és bélrendszeri fekély is előfordulhat.
Gyakori megbetegedések
A cérnagiliszta a fertőzött beteg által szétszórt petéken bel giliszta juthat be a szervezetünkbe. A már említett éjszakai végbélviszketés során ugyanis a peték a köröm alá jutva szinte bárhova átkerülhetnek: a beteg visszafertőzheti önmagát, vagy az általa megfogott tárgyakon keresztül bárkit.
Mivel a peték két-három hétig életképesek, ezért ha bebizonyosodik a fertőzés, nagyjából ugyanolyan gondosan fertőtleníteni kell a beteg környezetét, mint fejtetű esetén.
Alultápláltságot jelent. Mindenképp fordulj orvoshoz, hogy feltárd az okokat! A testsúlyod ideális, törekedj a mostani alkatod megőrzésére.
A legfontosabb az ágynemű, törölköző, a pizsama és természetesen a fehérnemű gyakori cseréje és magas hőfokon történő mosása, de a mivel a fertőzés bármilyen petéket hordozó használati tárgy által megtörténhet, ezért nagyon körültekintően kell eljárni.
Tanácsos a gyermek játékait is kezelni, sőt, a körmök rövidre vágása és tisztítása mellett az alapos takarítás sem elkerülhető.
Teljes szövegű keresés A sertés és a fonálféreg Igen nagy az állati élősködő fonálférgek száma. Egyesek csak lárvakorukban élősködnek, kifejletten szabadon élők.
Mi történik bel giliszta szervezetben? A lenyelt vagy belélegzett petéből a bélbe jutva már a gyomorban vagy a vékonybélben kibújik az első lárva, amely hét múlva ivaréretté válik. Az milliméter hosszú, fehér cérnaszálhoz hasonló férgek eleinte a vékonybélben tartózkodnak, de később a bélmozgások segítségével eljutnak a vastagbélbe, ahonnan a párzást követően a hímek a széklettel együtt távoznak, a nőstények pedig kimásznak a végbélnyíláson és a környező területeken lerakják petéiket.
Ez okozza a már említett viszketést.
- Féregcseppek felnőttek számára
- Szégyenbetegség? Nem is gondolnánk, milyen gyakori a cérnagiliszta!
- A sertés és a fonálféreg | Pannon Enciklopédia | Kézikönyvtár
- Az emberi test paraziták kezelése
Egyetlen cérnagiliszta élete folyamán hónap legkevesebb petét rak le. Hogyan diagnosztizálható?
- Giardiasis kezelése felnőttek macmirorral
- Vigyázat, férgek! | TermészetGyógyász Magazin
- Kukacok a gyerekkakiban? Csak semmi pánik, így kezeld! - Dívány
- Feregirto szerek
Legtöbben már csak akkor bizonyosodnak meg róla, hogy cérnagiliszta-betegségük van, mikor a bélből ürülő férgeket felfedezik a székletükben. A fertőzés gyanú esetén egyéb módon is igazolható: a végbélnyílás területén ragasztócsíkkal vett mintából mikroszkóp segítségével kimutathatók a cérnagiliszta-peték.
A kezelés során nagyon fontos a már fent említett higiéniás szempontok betartása, továbbá arra is oda kell figyelni, hogy a többi családtag is fertőződhetett, ezért a kezelés sikeressége érdekében érdemes mindenkinél alkalmazni a szert, amelynek egyébként nincsen mellékhatása.
Kapcsolódó cikkek.