Gyakori bőrparaziták. Rovarok és élősködők okozta bőrbetegségek


Növények Gyógyszerek Az úgynevezett fotoallergiás kontakt dermatitisz az allergiás kontakt dermatitisz egy sajátságos formája: a vegyi anyag az ultraviola fény UV hatására alakul át komplett allergénné főleg az UV-A tartomány lényeges hullámhossz.

Illatanyagok például tisztító- és vegyiparbanoptikai fehérítők például mosodákban és mosószergyártásbanfestékek például textiliparban és a gyógyszerek a leggyakoribb fotoallergiás kontakt dermatitiszt kiváltó vegyi anyagok [8] [14].

Csonka Viola Az a fránya vakarózás!

A légtéri expozíció okozta kontakt dermatitisz háttere is lehet irritatív vagy allergiás. Utóbbi esetben gyakori a foglalkozási eredet. Klinikailag a fényérzékenységtől kell elkülöníteni, mivel a megjelenési hely ugyanaz, ilyenkor azonban a klinikai tünetek az árnyékosabb bőrterületeket például a szemhéj, az áll, a fül mögötti területeket általában megkímélik [14].

Kontakt urtikária csalánkiütés Klinikai tünete a viszketés és a csalánkiütés urtikária.

Rühesség: nemcsak viszket, fertőz is

Kialakulásuk mechanizmusa alapján megkülönböztethetünk allergiás és nem-immunológiai direkt eredetűt. Az allergiás kontakt urtikáriát a vegyi anyagra kialakult úgynevezett korai típusú IgE-fajtájú ellenanyag által közvetített túlérzékenység okozza. A vegyi anyaggal való érintkezés helyén rendszerint egy órán belül csalánkiütés lép fel [14]mely allergiás náthával, asztmával, ritkán súlyos túlérzékenységi tünetegyüttessel anaphylaxia társulhat.

A direkt nem immunológiai eredetű fajtában a vegyi anyag közvetlenül hisztamin felszabadulás révén okoz csalánkiütést [14].

Trichuriasis

Allergiás kontakt urtikáriát leggyakrabban fehérjék latex, halak, húsok, tojásokbisphenol A, króm és kobalt szokott okozni. A latex gyakori bőrparaziták viselő egészségügyi és vendéglátásban dolgozóknál és a takarítóknál jól ismert a latex allergia által kiváltott allergiás kontakt urtikária.

Direkt kontakt urtikáriát okozhat a szúrós csalán, tartósítószerek, adalékanyagok, festékek, zöldségek, gyümölcsök, kobalt, perubalzsam [14] [17] [18]. A kontakt urtikária megelőzése azért nehéz, mert az allergénnel való kontaktus teljes elkerülése szükséges ahhoz, hogy megelőzzük a súlyos szövődményeket. Kontakt dermatitisz kórismézése A vegyi allergia igazolása gyakori bőrparaziták rátevéses epikután bőrpróbával történik, melynek során a higított allergén kis mennyiségét a bőrre helyezik és a szakmai előírásoknak megfelelően megfigyelik.

Egyéb diagnosztikus tesztek: korai epikután próba, photopatch teszt, használati próba, prick teszt, intrakután próba.

Rovarok és élősködők okozta bőrbetegségek Szerző: Svábhegyi Gyermekgyógyintézet Tavasztól őszig a szabadban tartózkodó gyermekek fedetlen testrészein nagyon gyakoriak a rovarcsípések. A kellemetlen viszketésen kívül a vakarás következtében kialakuló gennyes bőrfertőzések, a szúrással bejutó kórokozók, ritka esetben súlyos allergiás reakció kialakulása miatt fontos a tünetek felismerése és a megelőzéshez szükséges tennivalók ismerete. A repülő rovarok szétszórt, a mászó rovarok vonalasan elrendeződő, csoportos csípéseket ejtenek.

Az in vitro laboratóriumi vizsgálatok például kvantitatív IgE teszt kevésbé érzékenyek és fajlagosak. Az allergiás folyamatokért felelős immunsejtek meghatározása jelenleg még kutatási stádiumban van [8] [10]. Foglalkozási akne Foglalkozási eredetű miteszereket komedók és pattanásokat papulák, pustulák főleg ipari olajos és zsírok okoznak [14].

Ellentétben a gyakori seborrhoeás aknével pattanásos arc, háta bőrtünetek a kontaktus helyén általában kéz-alkar jelennek meg.

Teafa illóolajok

Kátrány származékok és halogén tartalmú vegyi anyagok poliklórozott naftalének, poliklórozott fenoxi fenolok, diklóranilin és hasonló gyomirtók, jodidok, bromidokilletve néhány gyógyszer okozhat aknét. Leginkább az autószerelők, karbantartók veszélyeztetettek.

Az olaj akne prevenciójában különösen fontos a személyi- és munkahigiéne.

gyakori bőrparaziták hogyan lehet eltávolítani a férget a számítógépről

Gyakori bőrparaziták szennyezett ruházat gyakori cseréje és központi mosása szükséges [8] [14] [19]. Ez bazocelluláris és spinocelluláris bőrrákok kialakulásához vezethet, illetve olyan rákmegelőző elváltozások keratotikus papilloma, keratoakantoma alakulhatnak ki, amelyek végül rákbetegséggé fajulhatnak el.

Az arzén barnás pigmentációt és száraz, hámló plakkokat keratosisBowen-kórt, spinocelluláris karcinómát és többszörös bazaliomát okozhat [8] [14].

gyakori bőrparaziták helminthes a hüvelyben

Vegyi expozíció okozta bőrbetegségek megelőzése A foglalkozási bőrbetegségek megelőzésének legeredményesebb módja az aktuális helyzetet figyelembe vevő, megfelelő bőrvédő program alkalmazása [20]. A beavatkozások rendszere követi az általános megelőzési elveket munkavédelmi intézkedések hierarchiája. Az egyéni védőeszközöket, kesztyűket a kockázatot jelentő kémiai anyagoknak megfelelően kell kiválasztani, figyelemmel a feladatokra, a munkakörnyezetre és a munkavállalóra.

Csökkenteni kell a nedves munkát és a védőkesztyű folyamatos viselésének időtartamát [22]. A nemzeti kezdeményezések és ágazati útmutatók hasznos információt adhatnak a bőrvédő terv elkészítéséhez. Természetesen ezeket minden esetben csak az adott munkahely aktuális helyzetét figyelembe véve lehet bevezetni.

gyakori bőrparaziták növeli a test teljesítményét szolgáló gyógyszereket

A bőrvédő program gyakori bőrparaziták alkalmazására számos példa van. Alapvető fontosságú a dolgozók felvilágosítása és képzése a vegyi expozícióról, a megelőzési technikákról, az egyéni védőeszközök megfelelő használatáról és a bőr higiénéről [23] [24].

Enterobiasis

A kiemelt bőrvédelemre szoruló dolgozók azonosítása és az intézkedési hiányosságok észlelése céljából a munkavállalók folyamatos egészségügyi felügyelete javasolt [25]. Az egészséges bőr érdekében a munkahelyen biztosítani kell a megfelelő bőrtisztítószerekkel és bőrápoló készítményekkel való ellátást [26] [16] [26] [18] [14]. Fertőző bőrbetegségek A munkavégzés során sokféle forrásokból számos kórokozóval lehet kapcsolatba kerülni, ideértve az állatoktól származó betegségeket is zoonózis.

A kórismealkotás és a kezelés megegyezik gyakori bőrparaziták nem foglalkozási betegségekével.

GYAKORI KÉRDÉSEK ❓❓

A kórisme a klinikai tüneteken, a kórtörténeti adatokon és — ha szükséges — laboratóriumi vérteszteken, mikroszkópos és tenyésztéses vizsgálatokon alapul. A megelőzés az adott munkahely kockázatbecslésén alapul, mely számításba kell, vegye a biológiai kóroki tényezőkkel történő véletlenszerű expozíciót is.

Kullancscsípés, lyme-kór

Az eljárások követik a munkavédelem általános megelőzési elveit, beleértve a megfelelő személyi és munkahelyi higiénét, a fertőtlenítőszerek és kesztyűk szakszerű használatát. Zoonózisok esetén szükséges az állatorvossal való együttműködés [14] [27]. Bakteriális fertőzések A foglalkozási gennyes bőrbetegségeket pyodermák: folliculitis, furunculus, carbunculus, impetigo, ecthyma, paronychia stb.