
A királynő a karácsonyi beszéd után újra megszólalt a Brexit kapcsán
II. Erzsébet királynő végre megszólalt a Brexit ügyében és a közös álláspont megtalálására szólította fel a briteket. A karácsonyi beszéd után az első alkalommal érintette ezt a kérdést. Ennek rendkívül nagy jelentősége van, mert a brit uralkodónak hagyományosan távol kell magát tartania a politikai kérdésekről, ugyanakkor az alkotmányos alapelvek védelmében szót emelhet.
Az országát arra kéri, tiszteljék egymás „eltérő véleményeit” – írja a BBC. A rendkívüli felszólalásra azért kerülhetett sor, mivel jövőhéten szavazhatnak újra a képviselők a miniszterelnök és az EU által jóváhagyott kilépési tervezetről. A karácsonyi beszédében a királynő a keresztény ünnep szellemében sürgette az ellentétek félretételét.
Az aktualitás: újabb alsóházi szavazás a Brexit-tervről
Az közel 600 oldalas dokumentumot tavaly ősszel fogadta el a brit kormány, azonban a tervezet elfogadására kevés esély mutatkozott az ellenzék és a kormánypárt koalíciós partnereinek politikai hozzáállása miatt. A kormányfő tisztában volt a Konzervatív Párt megosztottságával, ezért decemberről januárra halasztotta a törvényhozás döntését, azonban a tervezet így is történelmi vereséggel bukott meg az alsóház képviselőinek szavazásán. A miniszterelnök tervének bukását az ellenzék által benyújtott bizalmatlansági indítvány követte, melyet megnyert – igaz, a győzelem alig pár képviselőn múlott.
Korábban már tudható volt, hogy a miniszterelnök ismét nekifut a tervezettel az alsóháznak, hátha a képviselők újabb ígéretek fejében meggondolják magukat és megszavazzák a megegyezéssel való kilépést. A miniszterelnök és számos politikus is kijelentette ugyanis, hogy amennyiben, nem sikerül elfogadniuk, a tervezetet, az ország megegyezés nélkül fog kiszakadni március 29-én. Ezt számos képviselő el szeretné kerülni, úgy tűnik tehát, hogy a miniszterelnök és megegyezéses kilépők pártját fogja a koronás államfő.
Theresa May és az EU kilépési tervezetéről legközelebb január 29-én szavaznak az alsóházi képviselők.

A királynő rendkívüli jelentőségű üzenetet akart megfogalmazni,
a BBC királyi ügyekkel foglalkozó megbízottja szerint ehhez kétség sem fér. Az új beszédében ugyanazokat a szavakat használta, mint a karácsonyi üzenetében.
Philip Hammond pénzügyminiszter szerint a királynő szavaiban óriási bölcsesség rejlik. A kijelentéshez csatlakozott Matt Hancock egészségügyi miniszter és Amber Rudd nyugdíj- és munkaügyi miniszter. Amber Rudd korábban is kiállt a megegyezés nélküli kilépés elkerülése mellett. A képviselők szerint meg kell keresniük az előre vezető utat. A miniszterelnök szóvivője nem kommentálta az esetet, a miniszterelnök ugyanis mindig mások véleményét figyelembe véve cselekszik.
A királynő a Sandringham Női Intézet centenáriumán elmondott beszédében nagy hangsúlyt fektetett a közösségek erényeire, mint barátság, türelem, megértés és mindarra, ami a segített az intézet megalapításában. Ekkor beszélt a modern kor kihívásairól és arról, hogy a régi bevált receptek segíthetnek felülkerekedni a gondokon, mint az egymással való párbeszéd, egymás tisztelete és a nagy összkép szem előtt tartása. A monarcha szerint ezek a dolgok időtlen megközelítési módozatok és mindenkinek ajánlja ezek gyakorlását.
Lord Hennessy történész szerint viszont a királynő felszólalása rendkívül nagy jelentőségű, és alkotmányos szempontból is helyénvaló, mivel alapelvekről szól és nem a politikában foglal állást.