A migrációs válság kezdete óta több antiszemita atrocitás történt
A Migrációkutató Intézet szerint több vizsgált nyugat- és észak-európai országban erősödött az antiszemitizmus és nőtt az antiszemita indíttatású atrocitások száma a migrációs válság kezdete óta. Az intézet az antiszemita hátterű atrocitások és a bevándorlás esetleges összefüggéseit, valamint a mértéküket vizsgálta médiaelemzésen és statisztikákon keresztül Franciaországban, az Egyesült Királyságban, Németországban, Hollandiában, Svédországban, Norvégiában és Dániában.
A Migrációkutató honlapján közzétett elemzésben az áll: azt tanulmányozták, hogy az ismert állami és civil szervezetek által készített felmérések mennyire támasztják alá a bevándorlás által kiemelten érintett nyugat- és észak-európai országok antiszemitizmusáról szóló híradások állításait; lehet-e beszélni az érintett országokban az antiszemitizmus mértékének növekedéséről a migrációs válság óta.
Összegzésükben úgy fogalmaztak: a médiaelemezés az összes szóban forgó országban az antiszemitizmus növekedését mutatja. Ezt “bizonyos esetekben” az antiszemita indíttatású atrocitásokra vonatkozó statisztikák is igazolják – tették hozzá. Folyamatos növekedést azonban – írták – csak az Egyesült Királyságban, Németországban és Dániában lehetett látni a migrációs válság kirobbanásától kezdődően, míg Hollandiában 2017-ben – több évnyi csökkenést után – jutottak el egy viszonylag magas támadásszámhoz.
Úgy folytatták: Franciaországban a támadások száma eközben folyamatosan csökkent, míg Svédországban éppen a migrációs válság kitörésének évében ugrott meg. Eltekintve az általános támadások számától, szembetűnő az erőszakos incidensek számának hirtelen növekedése Franciaországban és Hollandiában.
Svédországon kívül mindegyik országról elmondható, hogy a 2014-es gázai konfliktus évében minden addigi – és azt követő – évet meghaladó számú antiszemita indíttatású atrocitást mértek. Az antiszemita incidenseket összegyűjtő és elemző brit szervezet adataiból az derült ki, hogy ebben az évben elsősorban a bevándorló hátterű emberek által elkövetett támadások száma nőtt meg. Úgy értékeltek: ebből logikusnak tűnik a következtetés, hogy a közel-keleti konfliktus éleződését a palesztin üggyel azonosuló bevándorló hátterű emberek radikalizálódása és a helyi zsidó közösségre kivetített Izrael-gyűlölet kísérte. Jelezték ugyanakkor: bár nem tapasztalható közvetlen kapcsolat a migrációs válság és az antiszemitizmus növekedése között, az előbb bemutatott összefüggés is “a bevándorló közösségek antiszemita hátterű atrocitásokban játszott komoly szerepét támasztja alá”.
content2