Bőrsoka féreg, Galandférgek
Eimeria debliecki, E. Bélkokcidiumok gyakrabban, illetve nagyobb számban rendszerint a disznóskerti malacokban, süldőkben fordulnak elő. A fertőzöttség általában tünetmentes.
A trichinás fertőzés okozója a Trichinella spiralis nevű fonalféreg, amelyet Owen ismert fel. Ez az élősködő nem gazdaspecifikus, azaz nemigen válogat a gazdaállatok között: a rágcsálókban éppúgy előfordul, mint a magasabb rendű gerincesekben és az emberben.
A fejlődése egy gazdában megy végbe, miután az egy olyan másik állatot evett meg, amelynek izomzatában trichina van.

A kórokozó az egész világon előfordul, de gyakoribb azokban az országokban, ahol rendszeresen fogyasztják a sertés, a vaddisznó, a medve vagy a tengeri emlősök húsát. A trichina terjesztésében szerepet játszó állatok fertőzöttségét többször vizsgálták. A hiúzoknak 23,5 százalékában, a vörös rókák 2,9 százalékában, a farkasok százalékában, a sertések 0,2 százalékában találtak trichinát. Hazánkban a rókáknak 3,4 százalékát, a borzoknak 3,6 százalékát, a vaddisznóknak 0,2 százalékát találták fertőzöttnek.
Az egyes fajokon belül a fertőzöttség tekintetében területenként igen nagy különbségek vannak, s ez azt jelzi, hogy ez a parazita gócokban fordul elő.
Vadbetegségek | Digitális Tankönyvtár
Az emberi trichinás fertőzöttség gyakoriságát nem vizsgálták, ugyanis az ilyen esetek rendszerint nem egyedileg, hanem tömegesen fordulnak elő, például a lelőtt vagy levágott állatok trichinás húsát elfogyasztók körében. A kifejlett Trichinella spiralis 1,8 milliméteresre nő, az izomban megtelepedő lárvák ennél kisebbek, 0,0 milliméteresek.

A féregnek hím- és nőivarú alakjai vannak. Az ember vagy állat által elfogyasztott trichinás húsból a gyomornedv hatására kiszabadulnak a tokjukból a féreglárvák, és a vékonybélben fejlődésnek indulnak.
A galandférgesség tünetei és kezelése
A fertőzés után egy héttel ivaréretté válnak. A hímek és a nőstények két napon belül párosodnak, majd a hímek elpusztulnak. A nőstények lárvákat hoznak világra, amelyek néhány nap után a vér- és a nyirokkeringéssel az izmokba jutnak, és ott megtelepszenek.

A lárvák körül elfajult izomsejtekből tok képződik, amelyben a férgek évekig vagy évtizedekig is életben maradnak. A bőrsoka féreg fertőzés zoonózis klinikai tüneteit a bejutó kórokozók száma határozza meg. Ha csak kevés trichina volt az elfogyasztott húsban, akkor az általában nem okoz tüneteket. A fertőzés hatására a vérben felszaporodnak az eozinofil sejtek. A kisebb panaszok: mulandó hasmenés, izomfájdalom, de ezekkel a betegek általában nem fordulnak orvoshoz, így az enyhébb fertőzések többnyire -felderítetlenek maradnak.
Bélférgesség tünetei és kezelése
A betokozódott lárvák azonban gyakran maradványtüneteket okoznak, ezek rendszerint reumás jellegű izomfájdalmak formájában jelentkeznek. A tünetmentes megbetegedések létezését bizonyítják azok a kórbonctani vizsgálatok, amelyeket a rekeszizomba betokozódott trichinák kimutatása céljából végeztek. Az eredmények bőrsoka féreg a trichina gyakorisága 1,9 százalék.
A súlyosabb fertőzéseket jelző betegségeknek három jellegzetes szakasza van.

Az elsőben - az úgynevezett inkubációs szakaszban - a bélben kikelt lárvák mozgásukkal és anyagcseretermékeikkel ingerlik a bél nyálkahártyáját, és ezzel gyulladást okoznak. Ennek tünetei: hasmenés, hányás, esetenként bőrkiütés.
Galandférgek
A második szakaszban, a fertőzést követő második-harmadik héten a lárvák vándorútra indulnak, és eljutnak az izomzatba. Ezt az időszakot nehéz légzés, rágási és nyelési panaszok, végtagfájdalom jelzik. Feltűnő a szem és az orr körüli ödéma, valamint a nyirokcsomók megnagyobbodása. A test hőmérséklete megemelkedik, a láz eléri a 40 °C-ot. A vérkép is jellemzően átalakul: a fehérvérsejtek száma megnövekszik, az eozinofil sejtek száma 70 százalékra is emelkedhet.
- Tartalom: Borsóka kór sertéseknek és szarvasmarháknak betegsége, melynél az állatok izomzatában, ritkábban a szalonnában és az izomnélküli belső szervekben a Taenia solium, illetőleg a T.
- Full text search Bélféreg féregkórhelminthiasis.
- Horoghernyó fertőzés kezelése
- Galandférgek – Wikipédia
- Bélférgesség tünetei és kezelése - HáziPatika
- A galandférgesség tünetei és kezelése
A harmadik, úgynevezett encisztációs szakaszban a fertőzést követő negyedik héttől bőrsoka féreg előbbiekhez vérnyomáscsökkenés, testsúlyvesztés és idegrendszeri legjobb méregtelenítő és kettőspont tisztít termékek társulnak. Az utóbbiak lehetnek látászavarok, hallucináció és agyvelőgyulladás, amelyek az esetek zömében halálos kimenetelűek.
A betegség diagnózisának felállításában a legtöbbet az epidemiológiai adatok felvétele segít.
Bélféreg, Bélférgesség - Betegségek | Budai Egészségközpont
Ha több személy hasonló tünetekkel betegszik meg azok közül, akik ugyanabból a húsból ettek, az okkal veti fel a trichinellózis gyanúját. A fertőzést követő harmadik héttől a szerológiai vizsgálatok eredményei is biztos támpontot adnak.
Szövődmények Mi a bélférgesség? A parazitózis kórokozói lehetnek egysejtűek protozoonokilletve többsejtűek paraziták. A magyar nyelvben az egysejtűek okozta fertőzéseket nem nevezik bélférgességnek, ellentétben az angollal, ahol ezt a kettőt egy kalap alá veszik. Nálunk csak a többsejtű, mozgó, szervezetben esetleg vándorló, lapos vagy hengeres férgek által okozott fertőzéseket nevezik bélférgességnek.
A fertőzés a kannibalizmus, az állatok marakodása, a predáció és az elpusztult állatok elfogyasztása révén terjed az egyik állatról a másikra. Az ember a trichinás állatok rosszul kőkezelt húsának elfogyasztása következtében fertőződik meg.

A megbetegedések kivétel nélkül halmozottan, a családon belül és a kóstolóbort részesült személyeken mutatkoztak, bőrsoka féreg húsz--negyven embert érintettek. Az emberi fertőződés megelőzését szolgálja hazánkban a sertések kötelező vágóhídi trichinavizsgálata.
Bélféreg | A Pallas nagy lexikona | Reference Library
A trichinás fertőzés gócos előfordulása felhívja a figyelmet az egyéni védekezés fontosságára is. A vaddisznóból készült füstölt kolbász nyersen való fogyasztását mindenképpen kerülni kell.
NaturalSwiss Videók - Mozgó féreg a vastagbélben
Az izomba betokozódott trichinellák elpusztításának legbiztosabb módja a hús alapos átsütése vagy főzése, mert 60 °C felett a trichina 10 perc alatt elpusztul.