Húsz év után ismét pokolgép robbant Észak-Írországban. Az 1998-ban megkötött Nagypénteki (más néven: Belfast-i) Egyezmény vetett véget annak a gyakorlatilag háborús helyzetnek, melyet az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) néven ismertté vált szakadár szervezet teremtett Észak-Írországban. Az 1970-es, 1980-as években napi szinten fordultak elő pokolgépes merényletek, számos civil és katonai, rendőri áldozatot követelve.
Az enyhülési folyamatot a Nagypénteki Megállapodás hozta el, amely után még mindig nem köszöntött be a teljes béke, de visszatért az önálló kormányzás Észak-Írországba, önálló rendőri erőt állítottak fel, és a megállapodást népszavazáson erősítették meg Észak-Írországban, és az Ír Köztársaságban is. A Brexit folyamatát ellenzők többször felhívták a figyelmet arra, hogy ha a két ír terület között újból határ húzódna, kiújulnának az erőszakos cselekmények. Már most többen ennek az első jelét látják ebben a robbantásban.
FRISSÍTÉS: Elfogták a robbantás gyanúsítottait
A PSNI a vasárnap őrizetbe vett két férfiről csak annyit közölt, hogy a húszas éveikben járnak. Mark Hamilton, az észak-írországi rendőrség (PSNI) főparancsnok-helyettese vasárnapi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az új IRA, csakúgy, mint a legtöbb észak-írországi szakadár katolikus csoport, kis létszámú, és “jórészt senkit nem képvisel”. A PSNI a készülő robbantásról előzetes értesítést kapott, és éppen hozzákezdett a környéken több épület – köztük szórakozóhelyek és szállodák – kiürítéséhez, amikor a detonáció bekövetkezett. Londonderry az észak-írországi brit fennhatóság ellen küzdő katolikus mozgalom fellegvára. Ennek egyik jele, hogy a város félhivatalos közkeletű neve nem is Londonderry, hanem csak Derry, a Londonderry elnevezést a városban szinte sehol nem lehet látni.
Autóba rejtett bomba robbanhatott szombat éjjel
az észak-írországi Londonderry-ben. A detonációban senki sem sérült meg. A rendőrség hamar lezárta a környéket, a távolabbról készült felvételeken eleinte az égő kocsi látszik, később pedig a kiégett roncs. Beszámolók szerint a kocsit valósággal széttépte a robbanás, a teteje is leszakadt, ez is arra utalhat, hogy a pokolgép a jármű belsejében volt. A Sunday Times ír kiadása szerint a támadást az Új IRA hajthatta végre.
Bishop Street Closed
STAY AWAY
Suspected Car Bomb pic.twitter.com/S3cFu3zy0i
— PSNI DC&S District (@PSNIDCSDistrict) January 19, 2019
A The Gurdian is beszámolt a történtekről. A lap cikke szerint Karen Bradley, a brit kormány északír ügyekért felelős tagja az aggodalmát fejezte ki a történtek miatt, és mindenkit óvatosságra intett.
Arlene Foster, a konzervatív pártot az Alsóházban kisegítő DUP vezetője kijelentette, hogy “ezt az értelmetlen terrorcselekményt a legerőteljesebben elítéli”.
Elisa Meccallion , a Sinn Féin alsóházi képviselője szintén az aggodalmának adott hangot, és elítélte a történteket.