Megkezdődtek a félidős választások az USA-ban – nagy a tét
Ma megkezdődtek az Egyesült Államokban az úgynevezett félidős választások. Az amerikai törvényhozás két házát választják újra: a Képviselőház egészét, a Szenátus egyharmadát. Jelenleg mindkét házban a republikánusok vannak többségben. A tét nagy, mert a választók véleményt mondhatnak Donald Trump eddigi politikájáról. A nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatási adatok szerint Trump elveszti többségét a Képviselőházban. Több forgatókönyv létezik, de ennek van a legnagyobb valószínűsége. Helyi szinten e mellett 36 kormányzóról és számtalan helyi ügyről döntenek.
Rendkívüli a szavazási kedv
Helyi idő szerint reggel hét órakor nyitottak a szavazóhelyiségek. A félidős választásokon kisebb szokott lenni a részvétel, mint az elnökválasztásokon. A mostani voksolás erre rácáfolni látszik: rekordarányú szavazóra lehet számítani. Erre az előzetesen leadott 31 millió szavazatból következtettek az elemzők. E mellett sok helyütt folyamatosan hosszú sorok kígyóznak a választási helyiségek előtt.
Megerősödnek a demokraták
A legvalószínűbb forgatókönyv szerint – amit az amerikai közszolgálati rádió, az NPR közölt – a Képviselőházban a demokraták átveszik a többséget. Várhatóan 227 széket sikerül megszerezniük a Képviselőházban, a többséghez pedig elegendő a 218 hely is. A Szenátust viszont változatlanul megőrzik a republikánusok, kicsi az esély arra, hogy ott is demokrata többség alakuljon ki.
Különösen szoros eredmény várható nagy a küzdelem után Arizona, Dél-Karolina, Georgia, Indiana, Kentucky, Vermont és Virginia államokban. Florida most is kulcsfontosságú, itt az előzetes várakozások szerint a demokrata párti Bill Nelson elvesztheti szenátusi helyét. Utah államban pedig borítékolják Mitt Romney szenátorrá választását. A republikánus politikus ezzel visszatérhet a nagypolitikába, a 2012-es elnökjelöltsége után.
Trump aggódik – joggal
Donald Trump elnök az utolsó kampánygyűlését Indianában tartotta. Beszédét ezzel a mondattal zárta: “a választások tétje mindaz, amit eddig elértünk”. Aggodalma jogos: ugyan kicsi a valószínűsége, hogy a demokraták behúzzák az egész Kongresszust, de az is éppen elég nagy érvágás lesz az elnöknek, ha a Képviselőházat elvesztik a republikánusok. Az eddigi „törvénygyár” megtorpan, és kénytelen-kelletlen kompromisszumokat kell kötnie a demokratákkal. Márpedig ez nem az elnök stílusa.