Típusú szarvasmarhák
Szopós borjú: születéstől az elválasztásig nőivarú 3, hímivarú 4 hónapos koráigVálasztott borjú: az elválasztástól féléves korig, Növendék: 7 hónapos kortól a tenyésztésbe vételig, Üsző: a nőivarú marha az első ellésig, kortól függetlenül, Szűz üsző: ivarérett üsző az első típusú szarvasmarhák, Előhasi üsző: első vemhes üsző, Előhasi tehén: tehén a második borja megszületése előtt, Bika: kortól függetlenül a hímivarú egyed, Tinó: ivartalanított növendékbika, Borjúfogas tinó: éves tinó a szegletfog kiváltása előtt, Ökör: 4 évesnél idősebb ivartalanított bika függetlenül az ivartalanítási kortól Göböly vagy sőre: hizlalásra fogott, vagy kihízott szarvasmarha kortól és nemtől függetlenül Fő típusai[ szerkesztés ] A szarvasmarha két ma élő alaptípusa a közönséges szarvasmarha és a zebu.

A kettőt az őstulok két különböző változatából háziasították Bos primigenius primigenius és Bos primigenius namadicusamelyek a legfrissebb kutatási eredmények alapján mintegy éve váltak el egymástól. A zebu főleg Dél- és Kelet-Ázsiában terjedt el.

Küllem, illetve hasznosítás alapján is két típust különböztetünk meg. Az első a zömökebb, tömörebb hús- és típusú szarvasmarhák, a másik a könnyedebb, elegánsabb tejelő fajták típusa.

Hasznosítása[ szerkesztés ] Ugyan a szarvasmarhát leginkább tej- és hústermelésre használják, a gépesítés előtt jelentős volt az aránya az igavonásban is, ezenkívül felhasználják a tülkétvalamint a bőrét is. A Newcastle-i Egyetem munkatársai tejtermelő megkérdezése nyomán kimutatták, hogy a tehén több tejet ad, ha a gazdája a nevén szólítja, mint ha csupán a csorda részeként kezelnék.

Valószínűsíthetően kapcsolatban áll a kiskérődzők típusú szarvasmarhák scrapie és az embereknél előforduló Kreuzfeld-Jakob kórral. Prionok okozzák.

Egyéb fontos fertőző betegségek: száj- és körömfájás a páros ujjú patásoknál fordul elő paratuberkulózis a legfrissebb kutatások szerint a pasztőrözést is túléli.