Vissza az időben: marad az óraátállítás
Nem minden ország ért egyet azzal a finn kezdeményezéssel, hogy megszüntessék az óraátállítást az országukban. Vannak, akik egyáltalán nem akarnak változást, minden jó így, ahogy van. Vannak, akiknek kevés a megszabott határidő (2019.április), hogy eldöntsék, mit is akarnak. Ennek következményeként egyelőre marad az évenként kétszeri óraátállítás az Európai Unióban.
Egy brüsszeli dokumentum szerint, amely a tagállami miniszterek tanácskozására készült, a tagállami fenntartások miatt nem tartható az átállítást megcélzó terv. Valószínűleg határidő-hosszabbítást adnak a tagállamoknak a saját országukra vonatkozó döntésre. Ha ez végre megtörténik, akkor leghamarabb 2021-ben lehetséges majd leállni az óraátállításokkal.
Jövő márciusban lehetett volna az utolsó visszatekerés
A finnek voltak azok, akiknek elsőként lett elegük a téli időszámításból. Az ő javaslatukra került az Európai Parlament elé, hogy szűnjön meg az évenként kétszeri óraátállítás, és maradjon csak a nyári időszámítás. Az Európai Parlament bizottsága idén februárban nyújtotta be a megszüntetésre vonatkozó javaslatát, indokai között szerepelt az is, hogy az óraátállítás által nyert energia-megtakarítás igencsak elenyésző, csekély mértékkel bír. Emellett viszont igen nagy a lakossági aggodalom és ellenérzés az egészségügyi hatások miatt, amelyeket a márciusban és októberben történő időbillenés vált ki.
Brüsszel azt szerette volna elérni, hogy 2019. áprilisára minden ország döntse el, hogy a téli vagy a nyári időszámítást szeretné alkalmazni az államában. Amelyik a nyárit választotta volna, ott 2019. március 31-én, amelyik a télit , ott pedig 2019.október 27-én történt volna meg utoljára az óraátállítás.
Nem minden ország akarja a változást
A tagállamok azonban nem voltak egységes véleménnyel az uniós szándékról, és a finnek kezdeményezéséről. Egyesek szerint túl rövid volt a határidő arra, hogy ezt a kérdést eldöntsék, más kormányok arra hivatkoztak, hogy ha nem lesz egységes a döntés, akkor még több időzóna lesz majd az Európai Uniós tagállamok között, mint amennyi most van. A dokumentum jelzi azt is, hogy egyes tagállamok konkrétan elzárkóznak a változástól, és nem kívánják megszüntetni az eddigi évente kétszeri óraátállítást. Utóbbiakat nem nevezik meg az irat, amely a Bild, német napilap birtokába került.
A 2001-ben elindult eu-s gyakorlat volt ahol bevált, volt, ahol nem, emiatt vált szükségessé a felülvizsgálata. Jelenleg, úgy tűnik, nincs egységes álláspont az uniós tagállamok között, így egyelőre marad minden a régiben. A brüsszeli dokumentum alapján a legkorábban 2021-ben várható, hogy eltöröljék az egész Európai Unióban kötelező irányelvet a nyári és téli időszámításról, azaz az óraátállításról.