HAP fogkrém: Inkább ne

A HAP-t (hidroxiapatit) alternatívaként reklámozzák – azonban a fogorvosok szerint nem szabad teljesen megbízni benne.
„A HAP egy ásványi anyag, amely az emberi csontok és fogak része. A fogzománc remineralizációjának elősegítésével kellene védenie a fogakat a szuvasodástól”. A fogszuvasodás ugyanis a fogzománc ásványianyag-vesztése (demineralizáció) következtében alakul ki. „A probléma a HAP-val az, hogy jelenleg még nincsenek megalapozott kutatási eredmények és hosszú távú tanulmányok róla.”
Egyre több kutatás foglalkozik ugyan a HAP fogszuvasodás elleni hatékonyságával, de az eredmények ellentmondásosak. „Egyes tanulmányok szerint a HAP remineralizálja a fogzománcot, míg mások ennek ellenkezőjét állítják. A tudományos álláspont tehát még nem egyértelmű.”
A 2021-es és 2019-es kutatások kedvező eredményeket mutattak, és a fluoridhoz hasonló hatékonyságot állapítottak meg a fogszuvasodás elleni védelemben. Egy összefoglaló tanulmány azonban bírálta, hogy ezek a kutatások nem feleltek meg a módszertani elvárásoknak.
Ezért figyelmeztet: „Ha most kizárólag HAP-tartalmú fogkrémet használunk fluorid helyett, miközben nincsenek szilárd tudományos bizonyítékok, a fogszuvasodás kockázata ismét növekedhet. Ez különösen veszélyes lehet a tejfogú gyermekek esetében, mert gyulladásokhoz is vezethet.”
Érdemes tehát még várni: „Ahhoz, hogy a HAP-ra fogszuvasodás elleni védőanyagként lehessen támaszkodni, hosszú távú tanulmányokra van szükség.”