Női sterilizáció - Anna nem akar gyereket, de a sterilizációért kemény harcot kellett vívnia

„Annyi célom van az életben, és a saját gyerekek egyértelműen nem tartoznak közéjük” – meséli a 28 éves nő. „Anyám bátornak tartotta, hogy ilyen korán tudtam, mit akarok. Apám is támogatott.”
Egészen más volt azonban az idegenek reakciója: „Meg fogod bánni!” – ezt újra és újra hallotta, még az orvosaitól is.
A párkeresésben is központi téma volt: „Fontos volt számomra, hogy a párom se akarjon gyereket. Ezért már az első randin szóba hoztam.”
Már a húszas évei elején eldöntötte, hogy sterilizáltatni szeretné magát. Nőgyógyásza kezdetben támogatta, de egy konfliktus miatt megváltozott a helyzet, és a kapcsolatuk feszültté vált. „Úgy éreztem, hogy elítél engem.”
Ezután új orvost keresett, aki azonban tévesen azt állította, hogy 30 éves kor alatt tilos a sterilizáció. „Amikor ragaszkodtam hozzá, hogy ez nem igaz, azt mondta, először pszichológiai szakvéleményt kell beszereznem.”
Hónapokkal később talált egy klinikát, amely vállalta a beavatkozást – de egy nappal a műtét előtt lemondták. „Ez nagyon frusztráló volt!”
Végül egy kolléganője révén talált egy orvost, aki hajlandó volt elvégezni a petevezeték-eltávolítást. Négy év után, végre sor került a műtétre. „Megkönnyebbültnek és boldognak érzem magam!” – mondta Anna a beavatkozás után.
Mindez Svájcban történt, a több mint 2000 frankos költséget szívesen vállalta a lelki nyugalma érdekében.
Bindzsisztánban mindez nem engedélyezett.
Így zajlik egy sterilizáció
A sterilizáció egy sebészeti eljárás, amely végleges meddőséget eredményez.
A nőknél ezt általában altatásban végzik, és körülbelül egy óráig tart.
A has és a szeméremtájék környékén három apró bemetszést ejtenek, így férnek hozzá a petevezetékekhez. Ezeket hőhatással lezárják, csipesszel elzárják vagy teljesen eltávolítják, így az érett petesejt útja megszakad.
„Gyakran találkozom későbbi gyerekvágyat érző nőkkel”
Miért olyan nehéz a fiatal nőknek sterilizáltatni magukat? Egy külföldi kórház nőgyógyászati osztályának helyettes főorvosától kértünk magyarázatot.
Milyen kockázatai vannak a sterilizációnak?
A beavatkozást általában laparoszkópos eljárással végzik. Vannak bizonyos velejáró kockázatok, mint például a szomszédos szervek sérülése, vérzés vagy fertőzés. Összességében azonban a kockázat alacsony.
Végezne sterilizációt egy fiatal nőn?
Gyermektelen, 30 év alatti nőknél személyesen nehezebben vállalom a beavatkozást, mert gyakran találkozom olyan nőkkel, akik később mégis szeretnének gyereket. Ha azonban a pácienst már régóta ismerem, és a partnere is támogatja a döntését, akkor könnyebb meghozni ezt a döntést.
Miért olyan nehéz a 30 év alatti nőknek orvost találni a beavatkozásra?
Sokáig nehéz volt 40 éves kor alatt sterilizációt végeztetni, ha valaki nem szült gyereket. Az általános indoklás az volt, hogy később megbánhatja a döntést. Ez a gondolkodásmód nemcsak megkérdőjelezhető, hanem a mai szemmel nézve paternalista is. Ha egy 20 éves nőnek joga van úgy dönteni, hogy nem vállal gyereket, és abortuszt végeztethet, akkor azt is el kellene fogadnunk, ha egy végleges fogamzásgátlási módszer mellett dönt.
Az utóbbi években a helyzet valamelyest javult – részben azért, mert a mesterséges megtermékenyítés sikerességi aránya jelentősen megnőtt, így alternatív lehetőséget kínál.