Hogyan csökkentheti a D-vitamin a demencia kockázatát

A demencia az időskori leggyakoribb betegségek közé tartozik – sok ember érintett, és a tendencia növekvő. Jelenleg nincs rá gyógymód, de tanulmányok kimutatták, hogy a megfelelő életmód csökkentheti a demencia kialakulásának kockázatát. A testmozgás és a kiegyensúlyozott táplálkozás mellett a D-vitamin is döntő szerepet játszik.
A D-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, amely számos fontos funkciót lát el a szervezetben. Szabályozza a kalcium- és foszfát-anyagcserét, erősíti az izmokat és javítja a koordinációt. Emellett alapvető szerepet játszik az immunrendszer működésében is. A D-vitamin az agyban is hatással van: részt vesz olyan hírvivő anyagok, mint a dopamin és a szerotonin termelésében. Ezek a neurotranszmitterek befolyásolják a hangulatot és a memóriát is.
A D-vitamin a demencia kialakulására is hatással lehet. Segít a béta-amiloid lebontásában, amely az Alzheimer-kór előrehaladtával egyre nagyobb mennyiségben rakódik le az agyban. Egyes emberek genetikailag hajlamosabbak lehetnek ezeknek a fehérjelerakódásoknak a felhalmozódására, így náluk nagyobb lehet a demencia kockázata. "Ha D-vitaminhiány áll fenn, az fokozhatja az idegsejtek károsodását és a kognitív hanyatlást".
Ha valakinél D-vitaminhiányt diagnosztizálnak, akkor tabletták szedésével lehet pótolni. Azonban az adagolást orvosnak kell meghatároznia, mivel a túlzott bevitel káros lehet. A túl magas D-vitamin-szint olyan tüneteket okozhat, mint a fejfájás, hányinger, kimerültség és akár vesekárosodás is.
A legjobb természetes D-vitamin-források közé tartoznak a zsíros halak, például a lazac és a makréla, de kisebb mennyiségben megtalálható a tojásban, vajban, margarinban, gombákban, marhamájban és avokádóban is. A legjobb D-vitamin-forrás azonban a napfény. "A DGE (Német Táplálkozástudományi Társaság) azt javasolja, hogy a napi szükséglet fedezése érdekében rendszeresen tartózkodjunk a szabadban" – mondja a neurológus.
A demencia kockázatának csökkentése érdekében azonban nemcsak a megfelelő D-vitamin-szint fontos, hanem az egészséges életmód is. "A vérnyomás, a zsíranyagcsere és a vércukorszint kezelése, a dohányzás mellőzése, az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás mind hozzájárulhatnak a megelőzéshez". A szabadban végzett testmozgás pedig különösen előnyös: "A napfény egyszerre támogatja az egészséget és elősegíti a D-vitamin termelését is."